Речници

Речник на македонскиот јазик: со српскохрватски толкувања, ред. Б. Конески; том I (А-Н), составувачи: Т. Димитровски, Б. Корубин, Т. Стаматоски. Скопје 1961. 510 стр.

Речник на македонскиот јазик: со српскохрватски толкувања, ред.: Б. Конески; том II (О-П), составувачи: Т. Димитровски, Б. Корубин, Т. Стаматоски. Скопје 1965. 595 стр.

Речник на македонскиот јазик: со српскохрватски толкувања, ред.: Б. Конески; том III (П-Ш), составувачи: Т. Димитровски, Б. Корубин, Т. Стаматоски. Скопје 1966. 606 стр.

Обратен речник на македонскиот јазик, ред.: К. Конески и А. Џукески; составувач В. Миличиќ. Скопје 1967. 388 стр.

Правопис на македонскиот литературен јазик со правописен речник, ред. одбор: Б. Видоески, Т. Димитровски, К. Конески, К. Тошев, Р. Угринова-Скаловска, Скопје 1970, 610 стр.

Речник на македонската народна поезија, том I (А-Г), ред. Т. Димитровски, Скопје 1983. ЏЏИВ+ 452 стр. (група автори)

Речник на македонската народна поезија, том II (Д-Ѕ), ред. Т. Димитровски, Скопје 1987, ВИ + 506 стр. (група автори)

Речник на македонската народна поезија, том III (И-К), ред. Т. Димитровски, Скопје 1993, 529 стр. (група автори)

Синтаксичко-генеративен речник на македонските глаголи, Пробна свеска, Б. Корубин. Скопје 1979, 99 стр.

Интенцијално-синтаксички речник на македонските глаголи, том I (А-Ж), ред. Б. Корубин, Скопје 1992, 639 стр. (група автори)

КОН Интенцијално-синтаксичкиот речник на македонските глаголи (Анекс), Одделен отпечаток од

Интенцијално-синтаксичкиот речник на македонските глаголи: том I (А-Ж), Б. Корубин. Скопје 1992, 571 стр.

Интенцијално-синтаксички речник на македонските глаголи, том II (З-К), ред.: Б. Корубин и С. Велковска, Скопје 1997, 476 стр. (група автори)

Интенцијално-синтаксички речник на македонските глаголи, том III (Л-О), ред.: Б. Корубин и С. Велковска, Скопје 2000 (група автори)

Интенцијално-синтаксички речник на македонските глаголи, том IV (П), ред.: Бл. Корубин, С. Велковска, Скопје 2001, 400 стр. (група автори)

Интенцијално-синтаксички речник на македонските глаголи, том V (Р-С), ред.: Бл. Корубин, С. Велковска, Скопје 2001, 456 стр. (група автори)

Интенцијално-синтаксички речник на македонските глаголи, том VI (Т-Ш), ред.: Бл. Корубин, С. Велковска, Скопје, 302 стр. (група автори)

Речник на презимињата кај Македонците, том I (А-Љ) ред.: Т. Стаматоски, Скопје: 1994. ЏЏИИИ + 768 стр. (група автори)

Речник на презимињата кај Македонците, том II (М-Ш) ред.: Т. Стаматоски, Скопје: 1994. ЏЏИИИ + 768 стр. (група автори)

Олга Иванова, Речник на топонимите во областа по сливот на Брегалница, Скопје: 1996. 778 стр.

Толковен речник на македонскиот јазик, том I (А-Ж), гл. редактор: К. Конески, ред.: С. Велковска, К. Конески, Ж. Цветковски, Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Скопје 2003 (група автори)

Толковен речник на македонскиот јазик, том II (З-К) гл. редактор: К. Конески, ред.: С. Велковска, К. Конески, Ж. Цветковски, Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Скопје 2005 (група автори)

Толковен речник на македонскиот јазик, том III (Л-О), гл. редактор: К. Конески, ред.: С. Велковска, К. Конески, Ж. Цветковски, Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Скопје 2006 (група автори)

Толковен речник на македонскиот јазик, том IV (П), гл. редактор: К. Конески, ред.: С. Велковска, К. Конески, Ж. Цветковски, Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Скопје 2008 (група автори)